advertise laitec sharif univercity استخراج بیت کوین با کامپیوتر استخراج بیت کوین با کامپیوتر
دانلود مجموعه 70 پروژه مفید و کاربردی سی شارپ #C

دانلود مجموعه 70 پروژه مفید و کاربردی سی شارپ #C

9500 تومان
دانلود پروژه فروشنده دوره گرد با الگوریتم ازدحام ذرات PSO در #C

دانلود پروژه فروشنده دوره گرد با الگوریتم ازدحام ذرات PSO در #C

4800 تومان
پروژه پایانی PHP وب سایت فروشگاه کامپیوتری

پروژه پایانی PHP وب سایت فروشگاه کامپیوتری

23000 تومان
سورس پروژه دفترچه تلفن ساده در سی شارپ #c و بانک Access

سورس پروژه دفترچه تلفن ساده در سی شارپ #c و بانک Access

3000 تومان
دانلود سورس پروژه TSP با الگوریتم مورچگان Ants

دانلود سورس پروژه TSP با الگوریتم مورچگان Ants

4800 تومان

مسئله های دنیای واقعی در هوش مصنوعی AI

مسئله دنیای واقعی در هوش مصنوعی مسئله ای است که در آنها دقت زیادی به عمل می آید. بر روی توصیف این نوع مسئله ها، توافق کلی وجود ندارد، ولی میتوان فرموله کردن کلی آنها را ارائه کرد
مسئله های دنیای واقعی در هوش مصنوعی AI

مسئله های دنیای واقعی در هوش مصنوعی AI

رهیافت "حل مسئله" به دسته وسیعی از محیط های کاری اعمال شده است. معروفترین آنها را که متمایز کردن مسئله های اسباب بازی و دنیای واقعی است، در نظر میگیریم. مسئله ی اسباب بازی برای تشریح و تمرین کردن بر روی روش های مختلف حل مسئله به کار می آید. این مسئله ها را بطور دقیق میتوان توصیف کرد و در نتیجه ، پژوهشگران مختلف میتوانند از آنها برای مقایسه کارایی الگوریتم ها استفاده کنند. مسئله دنیای واقعی مسئله ای است که در آنها دقت زیادی به عمل می آید. بر روی توصیف این نوع مسئله ها، توافق کلی وجود ندارد، ولی میتوان فرموله کردن کلی آنها را ارائه کرد.

مسئله های دنیای واقعی

نمونه ای از این مسئله ها، مسئله ی مسیریابی است. الگوریتم های مسیر یابی در بسیاری از موارد بکار میروند. بعضی از آنها مثل وب سایت ها و سیستم های داخل اتومبیل که جهت  رانندگی را تعیین میکنند، شکل بسط یافته ای از مسائل مربوط به مسافرت های شهری هستند. موارد دیگری مثل مسیریابی استریم ویدیودر شبکه های کامپیوتری، شامل مختصات پیچیده تری است. مسئله های مسافرت هوایی را در نظر بگیرید که باید توسط وب سایتی که برنامه ریزی سفر را انجام میدهد، حل شود:

• حالت ها (states) : هر حالت، شامل مکان (مثل فرودگاه) و زمان فعلی است . علاوه بر این، چون ممن است هزینه ی هر فعالیت، (ناحیه پرواز) به ناحیه های قبلی پرواز، بهای بلیط آنها، داخلی یا خارجی بودن پرواز بستگی داشته باشد، حالت باید اطلاعات بیشتری راجع به این موارد را ذخیره نماید.

• حالت شروع (Initial state) : این حالت با درخواست کاربر مشخص میشود.

• فعالیت ها (Actions) : پرواز کردن از مکان فعلی در هر کلاسی از صندلی ها، ترک کردن پس از زمان فعلی، تعیین وقت کافی برای جابه جایی در داخل هواپیما (در صورت نیاز).

• مدل گذار یا تغییر حالت (Transition model) : حالت حاصل از یک پرواز، مقصد پرواز را به عنوان مکان فعلی، و زمان نشستن پرواز را بعنوان زمان فعلی خود دارد.

• آزمون هدف (Goal test) : آیا در مقصد نهایی که کاربر تعریف کرده است قرار داریم یا خیر؟

• هزینه مسیر (Path cost) : به هزینه پولی، زمان انتظار، زمان پرواز، قوانین مهاجرت و سنت، کیفیت صندلی، ساعت پرواز، نوع هواپیما، پاداش سفر زیاد و غیره بستگی دارد.

 

سیستم های تجاری مشاوره سفرها، از این نوع فرموله کردن استفاده میکنند، که  باید روش پیچیده ی هزینه ی حمل و نقل با هواپیما را اداره کنند. کسی که زیاد مسافرت میکند، میداند که تمام سفرهای هوایی بر اساس برنامه پیش نمیرود. یک سیستم واقعا خوب باید شامل برنامه های احتمالی باشد (مثل پرواز های جایگزین) بطوریکه با توجه به هزینه و احتمال خراب شدن برنامه اصلی، قابل توجیه باشد.

مسئله های توریستی خیلی نزدیک به مسئله های مسیریابی هستند، اما تفاوت عمده ای دارند. در این مسائل نقطه شروع و پایان تور یکی است. همانند مسئله مسیریابی، در اینجا فعالیت ها متناظر با مسافرت بین شهرهای همجوار است. فضای حالت نیز کاملا متفاوت است. هر حالت علاوه بر مکان فعلی باید شامل مجموعه ای از شهرها باشدکه عامل بازدید کرده است و آزمون هدف بررسی میکند که آیا عامل به شهر مقصد رسیده است یا خیر، و آیا همه ی شهرهای مسیر بازدید شدند یا خیر.

مسئله فروشنده دوره گرد(TSP)، یک مسئله توریستی است که در آن هر شهر دقیقا یکبار باید بازدید شود. هدف پیدا کردن کوتاهترین تور است. این مسئله، مسئله ی NP سخت است، اما تلاش های زیادی انجام شد تا الگوریتم های TSP بهبود یابند. این الگوریتم ها ، علاوه بر برنامه ریزی مسافرت فروشنده دوره گرد، برای وظایفی مثل برنامه ریزی حرکت در آموزش خودکار بوردهای مدار و ماشین های فروشنده در مغازه ها بکار میروند.

هدایت روبات، شکل تعمیم یافته ی مسئله مسیریابی است. روبات، به جای حرکت در یک مجموعه از مسیرهای گسسته، میتواند در یک فضای پیوسته حرکت کند که شامل مجموعه ی نامتناهی از فعالیت ها و حالت های ممکن است. برای یک روبات حلقوی(دایره ای)، که در یک سطح صاف حرکت میکند، فضا بصورت دو بعدی است. وقتی روبات دارای بازوها، پاها یا چرخهایی باشد که باید کنترل شوند، فضای جست وجو، چند بعدی خواهد بود. تکنیک های پیشرفته ای لازم است تا فضای جستوجو را به یک فضای متناهی تبدیل کند. علاوه برپیچیدگی های این مسئله، روباتهای واقعی باید خطاهای موجود در کنترل موتور و خواندن از حسگرها(سنسورها) را اداره کنند.   0
نظرات

نظر خود را ارسال کنیدنام:
ایمیل:
دیدگاه:
captcha
کد امنیتی :


advertise
مسئله فروشنده دوره گرد در هوش مصنوعیrute-finding problem در AIrute-finding problemمسئله های دنیای واقعی در هوش مصنوعی AIحل مسائل دنیای واقعیمسئله traveling saleperson در هوش مصنوعیمسئله های دنیای واقعی در هوش مصنوعیtraveling saleperson problemمسئله ی مسیریابیreal-world problem in AIمسئله های نمونه در هوش مصنوعیمسئله مسیریابی در هوش مصنوعیمسئله های دنیای واقعی در AIحل مساله های نمونه ی هوش مصنوعیحل مسئله های دنیای واقعی در هوش مصنوعیمسئله های نمونه در AIهدایت روبات در هوش مصنوعیمسئله های دنیای واقعیمسئله فروشنده دوره گرد در هوشمسئله مسیریابی در هوش لیست برچسب ها
تمامی حقوق این سایت اعم از محتوی ، تصاویر ، قالب و ... متعلق به گروه مهندسی وب سایت سورس کد می باشد.
SourceCodes.ir ، افقی روشن برای برنامه نویسان ، از مبتدی تا حرفه ای

تولید بیت کوین با کامپیوتر

پیشنهادات ویژه سورس کد

پکیج ویژه پروژه پایانی رشته کامپیوتر دانلود مجموعه 70 پروژه کاربردی سی شارپ وب سایت فروشگاه با php